IMG_9294
Oana Sîrbu: Este un film care face în continuare audiență
10 martie 2019
Vezi tot

ANALIZA! Motivele pentru care s-a ratat Play-Off-ul și notele primite de jucători după meciul de la Ovidiu!

Screenshot_20190122-103737~2

FC Botoșani a ratat pentru al doilea an consecutiv prezenta in Play-Off la Ovidiu. Botoșănenii au jucat foarte slab, iar înfrângerea cu 1-0 a fost una ușoară, am putea spune.

Notele jucătorilor!

8-Fraisil: a apărat exemplar poarta in prima repriză deși ar fi putut salva și mingea golului, dar a gafat in repriza secundă la dubla bara a Viitorului;

4-Dumistras: a greșit decisiv la gol, lasandu-si adversarul sa centreze;

3-Miron: A incercat să îl ajute pe Dumitraș la faza golului, dar fără succes, a lăsat multe spatii în apărare și a făcut unul dintre cele mai slabe partide ale sezonului;

7-Burca: A acoperit spatiile lasate libere de colegii sai, a reușit să își blocheze adversarii și a încercat să deschisă jocul echipei sale;

6-Soiledis: A urcat cu mingea la picior, a îngreunat trecerea adversarilor in zona de teren pe care acesta o acoperea;

5-Karaboue: Nu a reușit să împingă mingile in atac, a închis jocul la centrul terenului și nu a putut să închidă spatiile de acces către apărarea noastra;

5-Rodirguez: Nu a ajutat nici el cu nimic centrul terenului, a îngreunat jocul ofensiv al echipei, nu a oferit pasele de care aveau nevoie jucătorii din atacul botosanean;

6-Fabbrini: Nu a jucat așa cum ne-a obișnuit, a ajuns greu la balon, iar atunci când și-a făcut apariția nu a impresionat;

5-Oaida: Poate cea mai slabă evolutie a sa din acest sezon, venită chiar după transferul la FCSB, nu a ajutat cu nimic echipa și a pus mari semne de întrebare asupra viitorului său;

7-Golofca: A arătat că a trecut peste episodul FCSB, a arătat că are valoare și că își poate cara singur echipa, a ratat cea mai mare ocazie a echipei sale;

6-Ongenda: Nu a impresionat, a îngreunat jocul ofensiv, nu a găsit pasele din alte partide, totuși în final a jucat bine și a pus câteva probleme;

5-Roman: A intrat în repriza secundă, fiind considerat o schimbare ofensiva, deși acesta nu a contat pe atac, a avut o singura oportunitate, când a reluat din foarfeca centrarea lui Golofca, fara succes;

5-Tarsa: Intrat pe parcurs, in locul lui Oaida, nu a schimbat nimic în jocul echipei și nu a părut a fi o schimbare inspirata;

5-Papa: O alta schimbare ratata a echipei sale, nu a avantajat cu nimic jocul, din contra;

Motivele pentru care nu ne aflam în Play-Off:

• Lipsa unui atacant, Mihai Roman fiind singurul atacant de careu din lotul botoșănean, la Ovidiu antrenorul Liviu Ciubotariu improvizând cu Golofca și Ongenda in ofensiva;
  • Lipsa de concentrare: asemeni anului trecut, jucătorii botoșăneni s-au considerat deja intrați în Play-off cu două etape înainte de final, evoluând sub așteptări cu Gaz Metan și Viitorul;
  • Începutul ezitant de sezon: la venirea lui Liviu Ciubotariu echipa se afla pe loc de baraj, fara speranțe la Play-Off, pierzând puncte cu echipe precum Voluntari, Chiajna sau Dunărea Calarasi;