Botosani-Ludogorets 3-1

FC Botoșani a început seria amicalelor din Turcia. După ce partida cu Quarabag a fost anulată din cauza condițiilor meteo. FC Botoșani a disputat în aceasta dupamiaza o partida amicala împotriva echipei Ludogorets Razgrad, formație care domina de ani buni campionatul Bulgariei și care joaca aproape anual în cupele europene. Cele două echipe s-au mai întâlnit și acum un an, tot într-o partidă amicală, atunci când bulgarii s-au impus cu 2-0.

Echipa la care evoluează Claudiu Keseru, Cosmin Moți, Adrian Popa sau fostul portar al ros-alb-albastru Plamen Iliev a deschis scorul în minutul 12 prin Natanael. Căpitanul botoșănean Andrei Burca a egalat în minutul 35. În repriza secundă, Botoșani s-a desprins in minutele 64 și 69, prin Cătălin Golofca, respectiv Lorand Fulop.