TeleBuzz.ro

Știri scrise de copii și adolescenți

Agenda zilei

17 mai: ziua mondială a telecomunicațiilor și a societății Informaționale, ziua mondială de luptă împotriva hipertensiunii arterială și ziua poeziilor haiku

Începem ziua de 17 mai, zi de duminică cu o poezie haiku. Știm deja din rubrica „…din interbelic” despre haiku, dar și despre botoșăneanul care a înființat primul cenaclu de astfel creații.

Colegul nostru, Andy Ciotir, a scris la rubrica lui din ziarul Buzz despre asta. Încă mai găsiți ziarul la locațiile cunoscute: magazinul Junior, club Mischa Kids din mall sau farmacia Defarm din str. Primăverii.  Iată un haiku minunat.

„Ploaie de primăvară: o scrisoare ruptă, dusă de vânt prin pădure”.

Pe 17 mai, comunitatea internațională din domeniul IT marchează ziua mondială a telecomunicațiilor și a societății Informaționale.

Scopul stabilirii unei Zile Mondiale a Telecomunicațiilor și a Societății Informaționale este de a spori gradul de conștientizare cu privire la oportunitățile oferite de utilizarea internetului, tehnologiilor informaționale și comunicaționale (TIC), precum și de a evidenția importanța tehnologiilor de comunicare în evoluția omenirii, societăților și economiilor lumii.

Aceasta zi este marcată anual în 17 mai, începând din 1969, la inițiativa Uniunii Internaționale a Telecomunicațiilor.

17 Mai este ziua mondială de luptă împotriva hipertensiunii arterială, iar luna mai a fost definită de către Societatea Internațională de Hiperteniune ca luna măsurării tensiunii arteriale. Potrivit Societății Române de Cardiologie, hipertensiunea arterială (HTA), o cauză majoră a deceselor premature la nivel global, este și în România principalul contribuitor (62%) la mortalitatea prin boli cardiovasculare.

Ziua internaţională de luptă împotriva homofobiei, transfobiei şi bifobiei (ONU), marcată anual la 17 mai. Este data la care homosexualitatea a fost scoasă de pe lista bolilor de către Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), respectiv 17 mai 1990. Deşi în fiecare an, evenimentul este promovat la nivel mondial, Ziua internaţională împotriva homofobiei, transfobiei şi bifobiei nu reprezintă o campanie centralizată, ci mai degrabă un moment pentru toţi cei care vor să se implice într-o problemă aparte, în orice format ales. Ziua nu are asociată o marcă înregistrată la nivel global, prin urmare fiecare alege modul de a comunica.

17 mai este și ziua colectării lucrurilor utile si inutile, zi marcată în calendarul zilelor amuzante. Nu este încă recunoscută ca zi oficială, însă sunt mulți oameni care colectează lucruri. Iată că acum avem oportunitatea de a avea o zi specială pentru acest lucru! În România au existat și există foarte mulți colecționari. Aceștia sunt pasionați de anumite lucruri și tind să își dedice întreaga viață acestei activități. Un colecționar foarte important al României a fost Mihail Kogălniceanu. El a deținut „peste 200 de tablouri clasice, operele celor mai străluciți pictori ai lumei din veacurile XVI, XVII, XVIII și XIX”, spune Nicolae Petrașcu despre colecția lui Mihail Kogălniceanu. Tot acesta (N. Petrașcu), spunea într-o radioconferință din anul 1935 că Mihail Kogălniceanu a fost primul colecționar de artă de la noi.

Tot pe 17 mai, sărbătorim și ziua poeziilor haiku. Haiku este un gen de poezie japoneză cu formă fixă. Aceasta este alcătuită din 17 silabe repartizate pe 3 versuri formate din 5,7, 5 silabe. Istoria acestor poezii începe în ultimii ani ai secolului al XIX – lea. Masaoka Shiki este cel care a depus eforturi ca acest tip de poezie să fie recunoscut oficial în anii 1890, astfel primind denumirea de Haiku. Subiectele abordate trebuie să reflecte natura și cel puțin un vers din poezie trebuie să reflecte anotimpul în care a fost scrisă.

Continuăm cu alte evenimente în ordine cronoligică:

1395 – A avut loc Bătălia de la Rovine, una dintre cele mai importante bătălii din istoria Țării Românești. Victoria repurtată l-a glorificat pe domnitorul Mircea cel Bătrân, iar cu 486 de ani mai târziu, la începutul lui Florar, poetul național al românilor, Mihai Eminescu, inspirat de acest strălucit moment istoric, publică renumita „Scrisoarea a treia”.

1510 – A decedat Sandro Botticelli, pictor al Renașterii florentine. Sandro Botticelli, de fapt Alessandro di Mariano Filipepi (1445-1510) a fost unul din cei mai mari reprezentanți ai Renaşterii italiene. Frumusețea și grația figurilor create de el, precizia liniilor și redarea mișcării fac din lucrările sale o operă ce simbolizează pictura epocii. Caracteristic artei lui Botticelli este și faptul că figurile pictate de el exprimă profunde sentimente umane. Personajele sale cu chipuri ușor melancolice au, în general, o expresie visătoare, Botticelli ne apare ca un cercetător atent al sufletului omenesc.

1673 – Louis Joliet și Jacques Marquette încep explorarea fluviului Mississipi din America de Nord.

1749 – S-a născut în Berkeley (Gloucestershire), Edward Jenner, medic britanic, specialist care a descoperit vaccinul împotriva variolei și a pus astfel bazele imunologiei moderne.

1756 – A început Războiul de Șapte Ani. A implicat atât lupte în Europa, cât și în colonii. Acest război a fost descris de Winston Churchill ca fiind primul război mondial de vreme ce a fost primul conflict din istorie care a avut lupte pe tot globul și în care cea mai mare parte a combatanților au fost ori națiuni europene ori coloniile lor de peste mări.

1792 – Se înființează bursa de pe Wall Street, cel mai important sediu al bursei mondiale. Astfel, New York devine orașul cel mai important din punct de vedere economic, dar și cel mai important centru financiar din lume. Orașul găzduiește cele mai mari două burse de pe mapamond, prin capitalizarea bursieră totală: Bursa de Valori din New York și NASDAQ.

1848 – Se încheie Marea adunare naţională de la Blaj, Transilvania, la care au participat 40 000 de români, prin care românii se declară naţiune de sine stătătoare.

1900 – Romanul pentru copii Vrăjitorul din Oz, de L. Frank Baum, este publicat pentru prima dată în Statele Unite. Primul exemplar este dăruit surorii autorului.

1901 – Arheologul grec Valerios Stais descoperă Mecanismul de la Antikythera, un calculator mecanic antic realizat pentru calculul pozițiilor astronomice. Construcției aparatului antic a fost estimată a fi între anii 150 și 100 î.Hr. Unii cercetători, după studii mai profunde, estimează chiar și momentul când a funcționat pentru prima oară respectivul mecanism: anul 205 î.Hr. Ce i-a uluit însă pe cercetători este faptul că nivelul de complexitate mecanică al acestui dispozitiv, produs de inventatorii inteligenți ai antichității, este comparabil cu cel al unui ceas elvețian produs în secolul al XIX-lea.

1923 – În București, România, are loc inaugurarea Monumentului Ostașului Necunoscut în Parcul Carol. Mormântul Ostașului Necunoscut este opera sculptorului Emil Wilhelm Becker, devenind loc național de pelerinaj și de reculegere în memoria celor 225.000 de ostași care s-au jertfit în Primul Război Mondial, pentru întregirea României.

1932 – În România, a intrat în vigoare Legea pentru organizarea Institutului Superior de Educație Fizică, cu durata cursurilor de patru ani.

1936 – A fost deschis publicului, Muzeul Satului din București, la inițiativa profesorului Dimitrie Gusti. Concomitent, a fost inaugurat și Parcul Herastrau.

1936 – În România se promulgă Codul penal și Codul de procedură penală care vor intra în vigoare la 1 ianuarie 1937.

1957 – Regizorul român Ion Popescu-Gopo a fost premiat la Cannes cu Marele Premiu Palme d’Or pentru scurt metraj, acordat filmului de desen animat „Scurtă istorie”. Conform regulilor din statul comunist, premiul l-a încasat statul, iar autorului i s-a plătit o contravaloare în „echivalent lei românești”, întrucât cetățenii români nu aveau dreptul să dețină valută liber convertibilă

1987 – Ralf Schroder din Germania a strâns aproximativ 14.502 de pliculețe de zahăr, cel mai vechi pliculeț fiind din anul 1950. O doamnă din Anglia a reușit să strângă peste 5000 de săpunuri din întreaga lume.

1995 – Pentru prima dată, un român, Constantin Lăcătușu, a reușit să ajungă pe cel mai înalt vârf al lumii, Everest (8.848 m).

1990 – Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a scos homosexualitatea din nomenclatorul bolilor.