TeleBuzz.ro

Știri scrise de copii și adolescenți

Eveniment Noutăți

Poeți în dialog, la Colegiul National „A.T. Laurian”

Aula Colegiului A.T. Laurian a găzduit, pe 15 ianuarie, la ora 11:00, o întâlnire între elevi și scriitorii Lucian Vasilescu și Angelica Stan. Evenimentul s-au desfășurat în cadrul “Zilelor Eminescu”.

Intitulată ,,Poeți în dialog”, manifestarea  a fost moderată de Oana Petronela Buzatu-Iliescu. La început, trei elevi din liceul -gazdă au citit câteva poeme scrise de ei. Invitații au citit din creațiile lor și au răspuns întrebărilor venite din randul elevilor și a celor prezenți.

Au fost curiozități legate de sinceritatea poetului, de jena ori timiditatea de a-ți face publice versurile, despre influența pe care o poate avea poezia asupra tinerilor poeți, despre literatură ș.a.  Un material mai amplu, în următorul număr al ziarului Buzz.

Despre invitații prezenți

Lucian Vasilescu s-a născut pe 23 octombrie 1958, în Ploiești. În 1983 a absolvent Facultatea de Tehnologia Chimizării Ţiţeiului şi Petrochimie din Ploiești. În 1988 a debutat ca poet în revista „Amfiteatru”.

Angelica Stan a debutat, ca poetă, la 17 ani în revista „Flacăra – Foaie pentru min­te, inimă şi literatură”. În afară de calitatea de poetă, scriitoarea mai este și arhitectă, urbanistă și profesoară la Universitatea de Arhitectura și Urbanism “Ion Mincu” din București.